Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Nosaby IF
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Nosaby IF.
Nosaby IF
Följ oss för uppdateringar
Svensk fotboll strävar efter mer än bara segrar på planen. Fotbollen ska vara en plats för glädje och gemenskap. Det är när vi lyfter, stöttar och peppar varandra som vi når nya höjder tillsammans. Här finns ingen plats för hat, hot eller våld. Därför kraftsamlar nu den svenska fotbollsfamiljen den 10-11 maj för ett bättre matchklimat! Och ännu bättre fotboll.
Fotboll är känslor med både glädje och sorg. Men det får aldrig äventyra tryggheten för någon oavsett roll på eller utanför planen.
Svensk fotboll vill visa på gemenskapen - kraften i att vi behöver alla tillsammans gå ihop för att förändra detta. Detta är prioriterat område för svensk fotboll och en del av svensk fotbolls förändringsresa i strategin. Vi kommer därför att under helgen visa på alla fina initiativ som görs ute i Sverige kopplat till detta initiativ. Företrädare från svensk fotboll på alla nivåer - från SvFF, till eliten i SEF och EFD, ute i distrikten och på gräsplanerna hos föreningarna - kommer att vara ute och manifestera för ett bättre matchklimat.
PF2019 LGC 25/5 Åhus IP | 25 maj, 09:00 |
P-2013 Österslövs IS (borta) | 25 maj, 10:00 |
PF-2017 Wä IF orange (hemma) | 25 maj, 10:00 |
P-2014 Hässleholms IF vit (hemma) | 25 maj, 10:00 |
U17 Grillning EKO Fjälkinge | 25 maj, 10:00 |